Bierut vs Tusk: nadużywanie władzy do zwalczania „podziemia”
Pierwszą analogią, na którą zwracamy uwagę, jest nadużywanie władzy. Bolesław Bierut znany był z tłumienia wszelkiej opozycji, co staje się punktem wyjścia do porównań z dzisiejszym zwalczaniem opozycji przez współczesnych polityków, takich jak polityczna prokurator (z czym się nie kryje, twierdząc że znakomicie potrafi to oddzielić) Ewa Wrzosek i premier Donald Tusk. Nadużycia te prowadzą do podważania demokracji, jaką znamy – tak, jak w czasach socjalizmu mówiono o fasadowej „ludowej demokracji”, tak i dziś dostrzegamy reżimowe zapędy „walczącej demokracji”.
System totalitarny i pacyfikacja mediów
Analogicznie do dyktatury Bieruta, również współczesny reżim stara się kontrolować media. Adam Ruszczyński oraz Krzysztof Chmielnik oskarżają rząd Tuska o dążenie do pełnej kontroli nad mediami, wyrzucanie dziennikarzy, i wprowadzanie cenzury, co przypomina sytuację z lat powojennych, gdy dyktatura miała pełną władzę nad przekazem informacji.
Polityka zagraniczna i unijne zależności
Dostrzegamy także związki pomiędzy ówczesnym podporządkowaniem Polski Moskwie a współczesnymi relacjami z Berlinem i Brukselą. W kontekście polityki zagranicznej Tuskowi zarzuca się, że poprzez swoją działalność i poparcie dla unijnych agend, dąży do uzależnienia Polski od zagranicznych mocarstw, co ponownie przywodzi na myśl Bierutowskie podporządkowanie Sowietom.
Kształtowanie opinii publicznej
Bardzo ważnym elementem władzy, a zarazem elementem wspólnym dla obydwu tych reżimów, jest kształtowanie opinii publicznej za pomocą retoryki pozbawionej szacunku i otwartej na hejt. Od Bierutowskich wrogów ludu, po reżim Tuska, który Adam Ruszczyński ochoczo nazywa demokracją warczącą, media stają się narzędziem do walki z przeciwnikami politycznymi.
Reżim się nie ostanie
Patrząc na dzisiejsze zawirowania polityczne i zamieszanie społeczne, nasuwa się pytanie, czy takie podejście ma szansę przetrwać. Nasz podcast podejmuje temat – omawiamy, jak historia pokazuje, każdy reżim końcu upada, chwytając się napotkaniem wewnętrznych sprzeczności i przeciwdziałań społeczeństwa.
Czas płynie, ale mechanizmy władzy bywają zaskakująco podobne. Dziś zachęcamy Was do refleksji nad tym, w jaki sposób historia wpływa na naszą codzienność i jakie wnioski jako społeczeństwo możemy z niej wyciągnąć.
Zapraszamy do subskrypcji, komentarzy i dyskusji – tworzymy miejsce, gdzie możemy rozwijać tę wielowątkową, czasami trudną rozmowę o przyszłości naszej demokracji.
Podobał Ci się ten odcinek?
Subskrybuj nasz podcast, aby nie przegapić kolejnych rozmów o geopolityce! Każdy nowy odcinek to spojrzenie poza mainstream i chłodna analiza wydarzeń na świecie.
Masz swoje zdanie? Podziel się nim w komentarzu! Dyskutujemy na argumenty i chętnie odpowiadamy na merytoryczne uwagi. Dziękujemy za Wasze wsparcie!
Odcinek będzie w całości dostępny również na portalu „X” Elona Muska. Zapraszamy do obserwowania PRAWY PROSTY EU na „X”!
Dziękujemy za wsparcie i do usłyszenia! 🎙️
Posłuchaj tego odcinka podcastu PRAWY PROSTY EU, kiedy będzie już dostępny.
– –
W grafice 55. odcinka wykorzystano graffiti w Bytomiu przedstawiające żołnierzy niezłomnych: Witolda Pileckiego, Augusta Fieldorfa „Nila”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” oraz Danutę Siedzikówną „Inkę”.