W 45. odcinku podcastu PRAWY PROSTY EU zabierzemy Was na Grenlandię – największą wyspę świata, która budzi coraz większe emocje na arenie międzynarodowej. Prezydent elekt Donald #Trump wraca do starej amerykańskiej idei przejęcia nad nią kontroli – pomysłu, który z jednej strony brzmi jak powrót do czasów kolonialnych, a z drugiej, doskonale wpisuje się w dzisiejszą geopolityczną grę o surowce i wpływy.
Grenlandia, topniejąca w wyniku zmian klimatycznych, odkrywa swoje bogactwa naturalne – od ropy naftowej, przez gaz, aż po rzadkie metale krytyczne, niezbędne w sektorze odnawialnej energii, obronności czy cyfryzacji. W samym środku tego międzynarodowego dealu znajduje się Unia Europejska, która z „niepokojem obserwują” zarówno ruchy USA, jak i swoje wewnętrzne podziały.
Co ciekawe, w czwartek po południu, już po nagraniu naszego odcinka, Grenlandia zaproponowała USA współpracę w wydobyciu surowców krytycznych, otwierając zupełnie nowy rozdział w tej debacie.
Z jednej strony mamy potencjalne korzyści gospodarcze, a z drugiej medialne i polityczne zarzuty wobec Trumpa – od łamania prawa międzynarodowego po osłabianie NATO.
Czy Grenlandia stanie się polem do popisu dla skuteczności realizacji amerykańskich interesów? Czy Niemcy i Francja najgłośniej krytykujące Trumpa, mają powody do obaw o dalszą marginalizację swojej pozycji gospodarczej? Kto zyska, a kto może stracić na tym globalnym wyścigu po zasoby? Zapraszamy do wysłuchania naszej analizy i rozmowy o przyszłości Grenlandii, geopolityce i realnych stawkach w tej grze!
Premiera w piątek 10 stycznia 2025 r. o godz. 18:00. Zaprasza Krzysztof Chmielnik i Adam Ruszczyński.
Odcinek będzie w całości dostępny również na portalu „X” Elona Muska. Zapraszamy do obserwowania PRAWY PROSTY EU na „X”!
W związku z budzącymi nasze najgłębsze zdziwienie i zaniepokojenie ruchami administracji (ludzkiej bądź sztucznej) YouTube informujemy, że nie mamy zamiaru poddawać się cenzurze, ani wymogom jakiejkolwiek poprawności politycznej oczekiwanej na tym portalu.
Nasze produkcje są wyważone, są wyrazem naszych opinii niewymuszanych na nas przez nikogo. Nie uderzają w żadne podmioty i nie naruszają niczyich praw. Są przejawem wolności słowa, gwarantowanej w systemach prawnych państw demokratycznych.
Naszych widzów i subskrybentów informujemy, że pracujemy nad alternatywnymi sposobami prezentacji przygotowywanych przez nas treści, tak aby w sposób nieskrępowany docierać do coraz większej liczby widzów i słuchaczy, bez obaw o popadnięcie w niełaskę administratorów jakiegokolwiek portalu.
Dziękujemy Państwu, naszym Widzom, za dotychczasowe zaufanie.
Posłuchaj tego odcinka podcastu PRAWY PROSTY EU, kiedy będzie już dostępny.