Decyzja o powołaniu Jakubowskiego budzi liczne kontrowersje. Jakubowski nie posiada żadnego doświadczenia w zarządzaniu ochroną zdrowia, obszarem kluczowym dla funkcjonowania NFZ. Ponadto, ukończył studia Executive Master of Business Administration w Collegium Humanum, uczelni, która w ostatnich miesiącach znalazła się w centrum zainteresowania prokuratury w związku z nieprawidłowościami przy wydawaniu dyplomów i prowadzenia procesu kształcenia.
Edward Jakubowski jest długoletnim działaczem Platformy Obywatelskiej. Jego kariera obejmuje m.in. stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zielonej Górze, które objął w 2020 roku z politycznego rozdania, instytucja ta podlega bowiem urzędowi marszałkowskiemu.
Konkurs, w którym został wyłoniony na stanowisko dyrektora NFZ, był drugim takim postępowaniem w tym roku. Pierwszy został unieważniony z powodu tarć wewnętrznych w lubuskiej Platformie Obywatelskiej. Kandydatem, który wówczas znalazł się w ścisłej czołówce był bowiem brat obecnego prezydenta Zielonej Góry, Łukasz Pabierowski. Wielu działaczy PO, jak mówią osoby znające realia lubuskiej Platformy, sprzeciwiało się tej potencjalnej nominacji.
Kolejna kontrowersyjna nominacja
Lubuski Oddział NFZ przez ponad rok funkcjonował bez formalnego kierownictwa. Rezygnacja Ewy Skrbeńskiej, doświadczonego urzędnika znającego realia funkcjonowania NFZ, w listopadzie 2023 roku rozpoczęła okres tymczasowego zarządzania, zakończony dopiero teraz powołaniem Jakubowskiego. Wcześniej, w październiku 2024 roku, głośnym echem odbiła się jednak inna nominacja w lubuskiej ochronie zdrowia. Sławomir Kotylak, również związany z PO, objął stanowisko w szpitalu w Słubicach, mimo braku doświadczenia w dziedzinie ochrony zdrowia.
Kotylak i Jakubowski mają wspólną historię – obaj studiowali zarządzanie i marketing na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze, obecnym Uniwersytecie Zielonogórskim. Do dziś są związani z uczelnią, jednak, jak twierdzą studenci i współpracownicy, ich zaangażowanie w pracę naukową pozostawia wiele do życzenia. Obaj są pracownikami Katedry Polityki Regionalnej kierowanej przez Waldemara Sługockiego, która coraz bardziej jawi się jako nie tyle miejsce pracy naukowej, co wylęgarnię kadr dyrektorskich dla lubuskich instytucji.
Kulisy kariery Edwarda Jakubowskiego
Według informacji podanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Jakubowski jest doktorem nauk humanistycznych oraz adiunktem w Katedrze Polityki Regionalnej na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego. Katedrą tą kieruje Waldemar Sługocki, prominentny polityk i szef lubuskich struktur Platformy Obywatelskiej. Jakubowski ma też na swoim koncie studia podyplomowe z zarządzania funduszami strukturalnymi Unii Europejskiej oraz doświadczenie jako doradca wojewody lubuskiego.
W 2020 w serwisie społecznościowym Facebook Waldemar Sługocki, polityczny promotor Jakubowskiego chwalił się uzyskaniem przez nich dyplomów MBA na Collegium Humanum.
Kontrowersje wokół nominacji Jakubowskiego są kolejnym przykładem niejasności w zarządzaniu kluczowymi instytucjami publicznymi w regionie. Konkursy formalnie się odbywają, jednak wybór osoby o ograniczonym doświadczeniu w sektorze zdrowia może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie Lubuskiego Oddziału NFZ, co w kontekście rosnących wyzwań w ochronie zdrowia budzi spore obawy. Wygląda jednak na to, że realizacja dewizy TKM jest trzonem polityki realizowanej przez koalicję 13 grudnia, nawet w tak newralgicznych obszarach jak opieka zdrowotna.