Organizator i pomysłodawca imprezy, Leszek Szymowski, dziennikarz i autor kilkunastu książek z zakresu dziennikarstwa śledczego, stworzył tę inicjatywę jako odpowiedź na brak oferty skierowanej do konserwatywnych autorów i czytelników w Polsce.
Pomysł, który narodził się zaledwie rok temu, szybko okazał się ogromnym sukcesem. Pierwsze Targi Książki Patriotycznej odbyły się 16 marca 2024 r. w Gdyni a pozostałe dotychczasowe edycje targów, organizowane w różnych miastach Polski, pokazały, że idea takich była przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Zielonogórska odsłona również nie zawiodła oczekiwań.
„Wystawcy byli bardzo zadowoleni z frekwencji”
– powiedział Leszek Szymowski w rozmowie z Krzysztofem Chmielnikiem.
Odwiedzający mieli okazję porozmawiać z autorami związanymi z konserwatywną publicystyką, co nadało wydarzeniu wyjątkowy, kameralny charakter. Targi stały się miejscem wymiany myśli i spotkań miłośników literatury patriotycznej.
Jak zapowiadają organizatorzy, kolejne edycje targów są już w planach. Najbliższa odbędzie się 21 grudnia w Poznaniu, a po Nowym Roku Targi Książki Patriotycznej będą odbywać się cyklicznie w różnych miastach w całej Polsce.
Nam również udało się porozmawiać z niektórymi autorami, którzy przybyli na targi do Zielonej Góry. Poniżej zapisy wideo tych krótkich rozmów.
dr Lucyna Kulińska: Wołyń – państwo polskie przegrywa w walce o pamięć i godność
Z dr Lucyną Kulińską, autorką wydanej w 2015 roku książki „Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na Polakach w latach 1939-1945” poruszamy kwestię relacji polsko-ukraińskich, które w skutkiem małości polityków rozgrywających – w ich mniemaniu – wielką międzynarodową politykę. Tymczasem zrównują, w imię fałszywej zgody, ofiary z oprawcami. W sosie politycznego kunktatorstwa następuje zakłamywanie prawdy, czemu trzeba się przeciwstawić. Także ustawowo.
Marcin Rola o mediach prawicowych: Marzę o stworzeniu polskiego FOX NEWS
Znany m.in. ze zwalczanego kanału w wRealu24 Marcin Rola, z którym rozmawiamy o wolności słowa – przede wszystkim w internecie. O wolności, która przeszkadza politykom niezależnie od ich partyjnej opcji. Konstatujemy, że internet i portale społecznościowe wykorzystywane szerzej przez środowiska patriotyczne mogą być potężną bronią przeciwko wrogom Polski. Rozmawialiśmy także o najnowszej książce Marcina Roli „Kulisy indoktrynacji”.
Leszek Szymowski: Targi Książki Patriotycznej są Polakom potrzebne
Leszek Szymowski, organizator Targów Książki Patriotycznej w Zielonej Górze dzieli się w swoich książkach wiedzą o działaniu służb tajnych. Autor książki o spisku na życie generała gen. Papały, cieszy się w z dużego zainteresowania targami oraz z zadowolenia autorów wystawiających i sprzedających swoje książki. Zapowiada gdzie i kiedy odbędą się kolejne Targi Książki Patriotycznej. Rozmawiamy także o jego książce „Zabić komendanta. Kulisy śmierci gen. Marka Papały”.
Tadeusz Płużański: To nie wojna polsko-polska – to Polacy walczą z okupantami
Z Tadeuszem Płużańskim rozmawiamy o bohaterach do dziś „wyklętych” przez część polskiej elity intelektualnej, wypychanych z przestrzeni historycznej i edukacyjnej, dzielących Polaków na przyzwoitych i skundlonych. Przykładem takiego bohatera jest rotmistrz Witold Pilecki. Polecamy także kilka książek, m.in. „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych” Stanisława Płużańskiego oraz „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy” autorstwa Tadeusza Płużańskiego.