Dane statystyczne dotyczące ilości zainstalowanych robotów przemysłowych pokazują stały wzrost. Liderem są Chiny, za nimi Japonia. Trzecia pozycja USA pokazuje spore zaniedbania w tej do niedawna bezdyskusyjnie wiodącej gospodarce świata.
W Europie liderem są Niemcy, a Polska z wynikiem dziesięciokrotnie gorszym od Niemiec, uzmysławia niski poziom technologiczny polskiej gospodarki. Co więcej, jak twierdzą autorzy raportu Robotyzacja przemysłu w Polsce i na świecie w 2024 roku, w ciągu ostatnich dwóch lat polskie firmy instalowały mniej nowych robotów przemysłowych, co dodatkowo podkreśla naszą słabość w porównaniu z najbardziej rozwiniętymi gospodarkami świata. Zachęcamy do lektury tego raportu.
Za ekspansją Chin kryje się wysoka technologia
Niedawno zakończona Światowa Konferencja Robotów 2024 w Pekinie wytyczyła kierunki rozwoju robotów i sztucznej inteligencji. Chiny to obecnie najbardziej innowacyjna gospodarka świata.
Podczas Światowej Konferencji Robotów gwiazdami były roboty androidalne. Zgodnie z chińskim planem rządowym, do 2025 roku ma zostać stworzony system innowacji związany z humanoidami, a do 2027 roku wydajne łańcuchy dostaw wspierające globalny ekosystem robotyki.
Jak czytamy w „Gazecie na niedzielę”:
„Robotyka humanoidalna staje się kolejnym polem rywalizacji technologicznej; po sztucznej inteligencji i dużych modelach językowych trafiając na nie tylko na pierwsze strony gazet, ale i biurka najważniejszych decydentów państwowych i prywatnych. Eksperci przewidują bowiem, że w ciągu najbliższych 5–10 lat możemy być świadkami przełomu porównywalnego do rewolucji zapoczątkowanej przez ChatGPT, z masową produkcją humanoidów, które służyć będą znacznie większej części globalnego społeczeństwa, niż obecnie.”
– czytamy na tym portalu w tekście „Przyszłość robotyki nadchodzi szybciej niż myślimy. W Chinach”.
Straszenie sztuczną inteligencją i humanoidami, tak „modne” w liberalnej Europie, może nas skazać na bycie technologicznym i innowacyjnym peryferium. Tym bardziej, że Chińczycy mają zamiar wprowadzić humanoidy już od szkoły podstawowej.